Choroby weneryczne – kroki jakie należy podjąć w celu ich wykrycia

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Choroby weneryczne, mimo upływu wieków i ciągłego postępu w medycynie, wciąż są powszechne i dotykają mnóstwo młodych osób prowadzących życie seksualne. Nieważne, czy miało się wielu partnerów/wiele partnerek, czy było to kilka osób, warto sprawdzić swój stan zdrowia pod tym kątem. Co trzeba zrobić, aby wykryć lub wykluczyć u siebie występowanie tego typu chorób?

Typy chorób wenerycznych i metody ich wykrycia

Do najczęstszych chorób wenerycznych należą: chlamydia, kiła, zapalenie wątroby typu B i C. Łatwo też zarazić się wirusami HIV oraz HPV. Badanie na chlamydie jest bardzo ważne, ponieważ ta choroba nie wykryta może doprowadzić do bezpłodności. Jest natomiast całkowicie uleczalna za pomocą antybiotyków. Badanie w kierunku przeciwciał klasy IgG Chlamydia trachomatis daje odpowiedź na to, czy jest się zarażonym. Kolejną groźną chorobą jest kiła, która może być przenoszona nie tylko drogą płciową, ale także przez pocałunek. Objawia się nie bolesnymi owrzodzeniami, jest jednak niebezpieczna dla systemu nerwowego, wątroby, kości, stawów i serca. Aby wykryć kiłę, należy wykonać badanie krwi USR (inaczej WR, czyli odczyn Wassermana). Natomiast badanie HBs antygen (test jakościowy) diagnozuje wirusowe zapalenie wątroby typu B, a badanie przeciwciał HCV stwierdza obecność wirusa odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu C.

Dla kobiet szczególnie istotne jest badanie HPV, ponieważ wirus ten może doprowadzić do raka szyjki macicy. W tym przypadku sama cytologia nie wystarczy, dlatego ważne jest wykonanie testu DNA HPV, dzięki któremu możliwa jest dokładna diagnoza. Podobnie jest z wirusem HIV. Aby go wykryć wykonuje się badanie przeciwciała anty-HIV1/HIV2, które wykryje przeciwciała wytwarzane w odpowiedzi na kontakt z wirusem HIV.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*