Dokumenty do notariusza – jakie trzeba ze sobą zabrać?

Kancelaria notarialna to miejsce, do którego każdy z nas musi się kiedyś udać. Czy to żeby poświadczyć dokumenty za zgodność z oryginałem, poświadczyć podpis na dokumencie czy podpisać akt notarialny. Dokumenty, które będziemy musieli dostarczyć zależą od rodzaju dokonywanej czynności. Niektóre, takie jak dowód osobisty czy paszport, są obligatoryjne w każdym przypadku. Inne, wtedy gdy mamy do czynienia z konkretną sytuacją. Dowiedz się, jakie dokumenty przygotować przed wizytą u notariusza.

Dokumenty związane z przedmiotem i podmiotem czynności

Jeżeli sprzedajemy albo darujemy nieruchomość, musimy dostarczyć notariuszowi dokumenty dotyczące nieruchomości. Jest to przede wszystkim podstawa nabycia (akt notarialny, orzeczenie sądu lub decyzja administracyjna), dokumenty geodezyjne (wypis z rejestru gruntów), planistyczne (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) i wieczystoksięgowe (numer księgi wieczystej). W sprawach spadkowych niezbędny będzie natomiast akt zgonu spadkobiercy, zaświadczenie o numerze PESEL oraz odpisy skrócone aktu urodzenia lub aktu małżeństwa wszystkich spadkobierców.

Prostsza sprawa jest w przypadku poświadczeń. Wystarczy poświadczony dokument i dowód osobisty. Pamiętajmy, że dokument musi być w oryginale a podpis składamy w obecności notariusza. Także spółki mają dzisiaj ułatwione zadanie, bo odpisy z KRS dostępne są na stronie internetowej sądu. W związku z tym, wystarczą dokumenty tożsamości i numer wpisu do rejestru. Notariusz sam pobierze odpis.

Rodzaje dokumentów zależą od sprawy, z którą przychodzimy. Jeżeli potrzebny nam dobry notariusz Gniezno to dobre miejsce na rozpoczęcie poszukiwań. W końcu, w razie wątpliwości najlepiej upewnić się u źródła.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × pięć =