Jak przyśpieszyć pracę linii produkcyjnej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie o przewadze konkurencyjnej na rynku decydują głównie detale. Ogromne znaczenie ma w szczególności poprawa wydajności linii produkcyjnej, możliwa do osiągnięcia poprzez wdrożenie konkretnych rozwiązań. Okazuje się to niezbędne choćby w przypadku ponadprzeciętnie wysokich kosztów wytwarzania, niedostatecznego wykorzystania zasobów, dużego odsetku reklamacji od klientów, czy nadmiernie długiego procesu technologicznego. W niniejszym artykule zostaną wymienione kluczowe metody optymalizacyjne.

Czasami wystarczy zwiększenie liczby szkoleń

Skuteczna optymalizacja linii produkcyjnej nie jest zadaniem łatwym i nierzadko wymaga podjęcia kilku odrębnych działań. W pierwszej kolejności zaleca się opracowanie ścisłych norm dotyczących bezpośrednio porządku na poszczególnych stanowiskach pracy. Warto również regularnie wysyłać zatrudnione osoby na szkolenia w zakresie ergonomicznego wykorzystywania narzędzi oraz poprawy kompetencji zawodowych. Nie obejdzie się ponadto bez wdrożenia innowacyjnej strategii biznesowej Kaizen, opierającej się na stopniowym, ewolucyjnym doskonaleniu różnych aspektów działalności. Istotną rolę odgrywa tutaj silne zaangażowanie wszystkich podwładnych niezależnie od ich pozycji.

Kolejna godna polecenia metoda to mapowanie procesów, pozwalające bardzo szybko i jednocześnie dokładnie identyfikować problemy w obrębie produkcji – na bazie tworzonych na bieżąco schematów. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o technice Kaikaku, zakładającej wprowadzenie rewolucyjnych zmian na pojedynczych płaszczyznach funkcjonowania firmy, a także metodzie SMED, ograniczającej czas potrzebny do relokacji maszyn (eliminacja tzw. wąskich gardeł).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*