Jak wygląda izolacja termiczna rur ?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Izolacja termiczna rur może być wykonana na kilka sposobów.

  • Otulina na rury z wełny mineralnej lub szklanej wykorzystywana jest głównie w przemyśle i kotłowniach. Wełna mineralna i wełna szklana nie kurczą się pod wpływem wysokiej temperatury, ani nie chłoną wilgoci. Dlatego są tak bardzo popularne. Są bardzo odporne na działanie wysokich temperatur (wełna mineralna do +250 stopni C, wełna szklana do +500 stopni C).
  • Izolacja styropianowa, która radzi sobie w temperaturze do +80 stopni C również jest często używany. Jednak ze względu na brak odporności na rozpuszczalniki zawarte w farbach i klejach nie wszędzie można go założyć.
  • Zamiast otuliny z wełny można wykorzystać kauczuk. Jako izolator stosuje się kauczuk w postaci elastycznej pianki, która jest odporna na działanie promieni UV. Ten rodzaj izolatora stosowany jest do izolacji klimatyzacji i instalacji chłodniczych.
  • Pianka polietylenowa również może posłużyć jako otulina na rury. Nie nasiąka wodą, jest giętka i sprężysta. To sprawia, że z łatwością dopasujemy ją do kształtu rur – szczególnie w załamaniach. Właściwości izolacyjne utrzymują się w temperaturach między -80 stopni C, a +105 stopni C. Ten rodzaj otuliny nadaje się zarówno do izolacji rur w chłodnictwie, jak i w centralnym ogrzewaniu otulając rury doprowadzające ciepłą wodę.
  • Pianka poliuretanowa również jest dobrym izolatorem. Ma ona jednak swoje wady. Nie jest elastyczna, pochłania wilgoć i jest nieodporna na działanie promieni słonecznych. W postaci twardej używana jest do izolacji termicznych i podgrzewaczy wody. Postać krucha tego izolatora służy do wytworzenia kształtek do izolacji rurociągów wody ciepłej i zimnej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*