Jakie są rodzaje gaśnic?

Jakie są rodzaje gaśnic?

Pixabay/pexels.com

Tech
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gaśnice są jednym z najpowszechniejszych elementów ochrony przeciwpożarowej w budynkach. Są nie tylko powszechne, ale i obowiązkowe, szczególnie w miejscach użyteczności publicznej i w miejscach pracy, dlatego tak istotne jest, aby każdy znał rodzaje gaśnic oraz sposób ich obsługi. Miejsca w budynku gdzie znajdują się gaśnice, powinny być widocznie oznakowane, a przy każdej gaśnicy powinna być krótka instrukcja obsługi tak, aby osoba postronna mogla z niej skorzystać w razie potrzeby.

 

Rodzaje pożarów, a typ gaśnicy

Aktualnie obowiązuje podział pożarów na różne klasy, dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość, jakiej gaśnicy użyć w razie pożaru. W dużej mierze przyczyna zapłonu, rodzaj substancji, jaka się pali oraz podstawowa wiedza na temat stosowania gaśnic może mieć wpływ na skuteczne zgaszenie pożaru, a tym samym uratowania ludzkiego życia lub niedopuszczenia do wielkich strat w infrastrukturze budowlanej. Klasa pożaru uzależniona jest od substancji, która uległa zapłonowi, wyróżniamy pożary materiałów stałych, cieczy palnych, gazów, metali, urządzeń pod napięciem oraz tłuszczów spożywczych. Różne typy gaśnic przeznaczone są do gaszenie innego rodzaju pożarów, a te dopuszczone do sprzedaży zawsze mają na zewnętrznej stronie oznakowanie dotyczące klasy pożaru, jakiej jest przeznaczona.

 

Najczęściej występujące rodzaje gaśnic

Na polskim rynku występują trzy główne typy gaśnic, które znajdują się niemalże w każdym budynku, a każda z nich ma inne zastosowanie, dlatego ważnym jest, aby na halach produkcyjnych czy w miejscach pracy gdzie różne substancje mogą ulec zapłonowi mieć je dostępne pod ręką. Najczęściej występujące typy gaśnic to: proszkowa, śniegowa oraz wodna. Gaśnice proszkowe to najczęściej wybierane gaśnice służące do gaszenia pożarów materiałów stałych, cieczy palnych oraz gazów. Podczas użycia gaśnica wyrzuca niepalny gaz, którego zadaniem jest odcięcie tlenu od płonącej substancji, a tym samym zgaszenie ognia. Gaśnica śniegowa podczas użycia tworzy na palącej się powierzchni warstwę suchego lodu, dlatego nadaje się do gaszenia pożarów substancji elektrycznych, pod napięciem lub znajdujących się w okolicy źródła prądu, należy jednak pamiętać, że nie można jej stosować do gaszenia ludzi-może powodować nieodwracalne odmrożenia. Gaśnica wodna w swoim składzie ma niepalną pianę gaśniczą nadającą się głównie do gaszenie tłuszczów spożywczych oraz ciał stałych i gazów. Nie można jej stosować przy pożarze urządzeń elektrycznych.

 

Bardzo dobrą ochroną przed pożarem, poza gaśnicami, są różnego rodzaju zabezpieczenia przeciwpożarowe, systemy kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ognia oraz odpowiednia wentylacja. Produkty ppoż. firmy smay opinie posiadają bardzo dobre, a ponadto współpracowali z wieloma dużymi firmami i szczycą się szeregiem rekomendacji napisanych pod ich adresem.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*