Kroki jakie trzeba podjąć, aby wykonywać profesjonalny makijaż permanentny

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Polskie prawo nie reguluje w żaden sposób tego kto może zajmować się realizacją makijażu permenentnego. Nie oznacza to wcale, że jest to zawód dla każdego. Niezbędne są bowiem zdolności manualne, wyobraźnia, kreatywność, a także precyzja. Dodatkowo, linergistka (kosmetyczka, specjalizująca się w dziedzinie makijażu permanentnego) musi posiadać znaczną wiedzę w dziedzinie dermatologii, aby móc przewidzieć skutki używania konkretnych pigmentów. Istnieje także wiele przeciwwskazań, wykluczających wykonanie tego zabiegu, a profesjonalna linergistka powinna umieć rozpoznać je wszystkie i wyjaśnić, jak można te czynniki wyeliminować.

Oprócz tego kosmetyka jest branżą bardzo dynamiczną, a zatem pojawia się konieczność śledzenia aktualnych trendów i nowinek technologicznych, a także ciągłego rozwijania swoich kompetencji, poprzez naukę coraz to nowszych, zaawansowanych technik mikropigmentacji. Specjalista musi znać doskonale takie pojęcia, jak metoda włoskowa, hybrydowa czy microblanding, z którym obszerniej możemy zapoznać się na przykład tutaj: https://www.permanentny.com/co-to-jest-microblading.

Kurs, szkolenie, czy roczna szkoła? Na co się zdecydować?

Najpopularniejszym sposobem na zdobycie niezbędnych umiejętności, jest udział w kursie makijażu permanentnego, na którym zapoznamy się ze stroną teoretyczną mikropigmentacji. Nauczmy się także wykonywać zabiegi w praktyce. Istnieją jednak jeszcze inne drogi do zdobycia odpowiednich kwalifikacji – jak szkolenia czy całoroczne szkoły. Która z nich gwarantuje najlepsze efekty, jeśli chodzi o naukę?

Przede wszystkim, musimy przyjrzeć się konstrukcji każdej z tych metod nauki. Najszybszym sposobem na naukę są szkolenia. Uczymy się na nich w praktyczny sposób wykonywać zabiegi, nieco pobieżnie zapoznając się z teorią. Pewne jest to, że jednorazowe szkolenie nie wystarczy, aby w pełni nauczyć się tego zawodu. Powinniśmy więc stosować szkolenia, jako swojego rodzaju uzupełnienie posiadanej już wiedzy i umiejętności. Takowe, z pewnością zagwarantuje nam zapisanie się do rocznej szkoły makijażu permanentnego. Jest to jednak długotrwały proces, który nie pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie praktyki i zarabianie na niej. Istotna jest tutaj jednak specyfika zawodu, w której pośpiech w trakcie nauki, zdecydowanie nie jest wskazany.

Od naszych umiejętności zależy stan zdrowotny skóry i wygląd naszych klientów, w perspektywie najbliższych kilku lat. Dlatego właśnie powinniśmy zacząć od zdobycia obszernej wiedzy w tym temacie, następnie przechodząc do praktykowania pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Podczas nauki potrzebujemy indywidualnego podejścia nauczyciela, więc wszelkie kursy grupowe (powyżej pięciu osób), należy wykluczyć, jeśli jest to początek naszej nauki.

Udział w kursie makijażu permanentnego jest swojego rodzaju kompromisem. Łączy on w sobie szybkość szkolenia, z efektem uzyskanym podczas rocznej nauki. Właśnie dlatego jest najczęściej wybieranym sposobem nauki. Po ukończeniu kursu (takiego, który zagwarantował nam wiele godzin praktyk) jesteśmy w stanie rozpocząć własną praktykę i połączyć zdobywanie nowych umiejętności z pracą.

Praktyka w gabinecie kosmetycznym.

Odbycie praktyk w istniejącym już gabinecie, pozwala na najbardziej efektywną naukę. Możemy przyglądać się i asystować przy przeprowadzaniu zabiegów, dzięki czemu zdobyta przez nas wiedza, będzie stanowić doskonałą podstawę do rozpoczęcia pracy na własną rękę.

Poza tym, stwarza to dla nas możliwość ewentualnego zatrudnienia, ponieważ gabinet linergistyczny, zdecydowanie chętniej zatrudni osobę, która w nim praktykowała. Właściciel lokalu jest pewny naszych umiejętności, ponieważ zdobywaliśmy je właśnie u niego. Niestety jednak, bardzo niewielu linergistów decyduje się na przyjęcie pod swoje skrzydła nieprzeszkolonej osoby. Nie zmienia to jednak fakty, że jeśli będziemy mieli okazję odbycia takiej praktyki, zdecydowanie powinniśmy z niej skorzystać.

Jak powinien wyglądać gabinet linergistki?

Jest kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas otwierania własnego gabinetu. Konieczność używania wysokiej jakości narzędzi i materiałów, jeśli chodzi o pigmenty czy kartridże do makijażu permanentnego, jest absolutnym minimum. Oprócz tego zwróćmy też uwagę, aby wystrój wnętrza był ciepły i relaksujący – w końcu nasi klienci spędzą tutaj wiele godzin w trakcie wykonywania zabiegów. Zadbajmy o to, aby fotel kosmetyczny był wygodny i wykonany z wysokiej jakości, przyjaznych dla skóry materiałów. Gabinet musi być sterylny i utrzymany w absolutnej czystości. Należy wydzielić osobną przestrzeń do czynności formalnych i wykonywania zabiegów.

Warto też rozważyć wywieszenie na ścianach pomieszczenia biurowego dotychczasowych realizacji, ponieważ wzbudzi to zaufanie klientów i będą oni się czuli bardziej komfortowo, decydując na wykonanie zabiegu właśnie w naszym gabinecie. W kwestii podejścia do klientów należy być profesjonalnym i wyczerpująco odpowiadać na pytania, a także dbać o szczegółowe wykluczanie wszelkich przeciwwskazań przed wykonaniem zabiegu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*