Na czym polega cynowanie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Cynowanie w blacharstwie

Cynowanie znane także jako bielenie, czyli pokrywanie powierzchni metalowych cyną ma najczęstsze zastosowanie w blacharstwie. Służy zlikwidowaniu powstałych podczas kolizji pęknięć, nierówności czy szpar. W pierwszej kolejności należy starannie wyczyścić powierzchnię ze starego lakieru, wyszlifować ją (najlepiej szlifierką z odsysem pyłów) oraz odtłuścić. Następnie należy pokryć powierzchnię odpowiednim preparatem do cynowania blach i ogrzać ją palnikiem propan – butan, aby uzyskać metaliczną powierzchnię.

Resztki substancji należy usunąć czystą szmatką uważając przy tym, aby się nie poparzyć. Po przygotowaniu powierzchni do cynowania, można nałożyć cynę w tym samym czasie rozgrzewając metal i laskę stopu cyny, by umożliwić jej przywieranie do powierzchni. Powstałą wówczas nierówną powierzchnię należy wyrównać stapiając palnikiem nadmierną ilość cyny – do jej zdjęcia wystarczy drewniana łopatka. Gdy nałożona cyna ostygnie, powierzchnię można ponownie szlifować i odtłuszczać, a w razie potrzeby nakładać kolejne warstwy cyny do uzyskania oczekiwanego efektu. 

Inne zastosowanie cyny

Cynowanie możliwe jest również dla innych materiałów. W przypadku aluminium stosuje się je celem pokrycia części łączeniowych w elektrotechnice. Powierzchnia nie pokryje się warstwą tlenku, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie korozji elektrolitycznej. Trzeba pamiętać jednak o nałożeniu miedzi i ewentualnie niklu w pierwszeństwie przed cyną. Za to można ją nakładać bezpośrednio na stal. Cynowanie stali zalecane jest jednak wówczas, gdy dopuszczalna jest możliwość mechanicznego uszkodzenia powłoki lub cynowane elementy pracują w obszarze bez dostępu tlenu, ponieważ jego połączenie z cyną przyspiesza proces rdzewienia stali. Realizacją tego zajmuje się wiele profesjonalnych. Z przykładową ofertą można zapoznać się na https://www.tegal.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*