Roboty – czy wyręczą nas w niechcianych pracach?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Większości z nas roboty kojarzą się przede wszystkim z filmami sensacyjnymi. Okazuje się jednak, że maszyny tego typu są już od dawna powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Nie wyglądają oczywiście tak, jak pokazuje się je w kinie. Robotem nazywana jest po prostu zaawansowana maszyna, która potrafi wykonywać szereg różnych czynności i nie wymaga do pracy operatora. Człowiek ma jedynie za zadanie doglądać, czy proces produkcji przebiega prawidłowo. Czy jednak roboty będą mogły także wyręczyć nas w niechcianych pracach w przyszłości?

Na początku przemysł

Robotyzacja rozpoczęła się w przemyśle już blisko dwie dekady temu. Na początku roboty pojawił się w branży motoryzacyjnej, gdzie zaprzęgnięto je do masowej produkcji samochodów. Urządzenia te mają za zadanie spawać i zgrzewać karoserie, wytwarzać precyzyjne podzespoły w dużych nakładach i tak dalej. Roboty przemysłowe pojawiły się później w wielu innych branżach i od dawna wykonują tam czynności, które dla pracowników byłyby wyjątkowo uciążliwe. Na przykład przenoszenie ciężkich przedmiotów albo spawanie z zegarmistrzowską precyzją i ogromnym tempem.

Roboty trafiają pod strzechy

Już dziś możemy zakupić zrobotyzowany odkurzacz albo kosiarkę do trawy. Dzięki temu czynności te, które dla wielu osób są tylko przykrym obowiązkiem, zostaną wykonane automatycznie. Zaoszczędzony czas i energię możemy natomiast spożytkować na przyjemności. W niedalekiej przyszłości można oczekiwać, że pojawi się więcej tego typu urządzeń. Być może będą za nas gotować, automatycznie ładować pranie do pralki, prasować, ścierać kurze z mebli czy nawet malować ściany. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*