W jaki sposób działają radiatory i tranzystory?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W elektronice i robotyce, oprócz praktycznych umiejętności technicznych, równie ważna jest teoria, dzięki której początkujące osoby mogą lepiej zrozumieć sposób działania nie tylko całych układów, ale również pojedynczych elementów. Tranzystor jest wykorzystywany w praktycznie każdym urządzeniu elektronicznym. Jego podstawowym zadaniem jest przełączanie lub efektywne wzmacnianie sygnałów oraz energii elektrycznej. Kolejnym niezwykle często używanym elementem jest radiator, który odpowiada za skuteczne odprowadzanie ciepła z układu. Co warto o nich wiedzieć?

Podstawowe informacje o tranzystorach

Tranzystor to urządzenie charakteryzujące się półprzewodnikową budową, które najczęściej ma minimum trzy wyprowadzenia, przeznaczone do podłączania zewnętrznych obwodów. Za pomocą tranzystorów można precyzyjnie sterować przepływem prądu, dzięki czemu zasilanie urządzeń charakteryzujących się dużym lub znikomym poborem energii nie stanowi żadnego problemu. Większość sprzętów tego typu jest wykonana z krzemu lub germanu. Jakie są rodzaje tranzystorów?

 

  • Tranzystory polowe (FET), nazywane także unipolarnymi, są sterowane za pomocą pola elektrycznego.
  • Budowa tranzystorów bipolarnych (BTJ) opiera się o trzy warstwy półprzewodnika, czyli emitera, bazy i kolektora. Tranzystory tego typu wykorzystują nie tylko elektrony, ale również dziury jako nośnik ładunku. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość sterowania dużym prądem przy pomocy niewielkiego prądu.

 

Obecne tranzystory charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i bardzo niską wagą, dzięki której mogą być montowane w praktycznie każdym urządzeniu.

Jak działają radiatory?

Utrapieniem doświadczonych i początkujących elektroników i robotyków jest nadmiar ciepła, który wydziela się podczas pracy. Niestety zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do drobnej usterki lub całkowitego uszkodzenia układu. Aby do tego nie dopuścić, stosuje się odpowiedni radiator, który skutecznie odprowadza ciepło. Urządzenia tego typu są najczęściej stosowane do utrzymywania odpowiedniej temperatury procesorów, kontrolerów oraz układów scalonych. Ponadto, można wykorzystywać je wszędzie tam, gdzie zachodzi ryzyko przegrzania się różnych elementów elektronicznych. Profesjonalne sklepy elektroniczne oferują ogromny wybór radiatorów, różniących się od siebie nie tylko parametrami technicznymi, ale również kształtem i rozmiarem, dzięki czemu wybór konkretnego urządzenia, dopasowanego do wymagań konkretnego projektu nie stanowi problemu.

Radiatory najczęściej są zbudowane z aluminium lub miedzi. Wynika to m.in. z ich właściwości przewodzących. Urządzenia tego typu absorbują ciepło i przekazują je do otoczenia, dlatego niezwykle ważne jest, aby powierzchnie styczne były jak najbardziej gładkie. W celu osiągnięcia jeszcze lepszej wydajności radiatorów, często stosuje się specjalne pasty termoprzewodzące. Kolejnym czynnikiem poprawiającym wydajność chłodzenia jest wymuszony obieg powietrza, który generuje pracujący wentylator.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*