Z jakimi kwestiami wiąże się zakładanie pomieszczeń czystych tzw. clean roomów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Clean roomy, czy inaczej pomieszczenia czyste, to wydzielone obszary wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Znaleźć je możemy nie tylko w sektorze medycznym, lecz także farmaceutycznym, chemicznym czy też spożywczym. Jak zatem założyć ten rodzaj pomieszczenia? Jakie kwestie należy uwzględnić podczas ich zakładania? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

O czym pamiętać przy zakładaniu clean roomów?

Zakładając clean room, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Już na etapie projektu musimy pamiętać, że pomieszczenie czyste musi spełniać szereg norm. Mówią one m.in. o konstrukcji takich elementów jak: ściany i sufity, drzwi, okna, a także posadzki i oświetlenie. W kwestii ścian i sufitów musimy pamiętać, że powinny być one wykonane z płyt warstwowych. Niezmiernie ważne jest właściwe ich połączenie, gdyż tylko w ten sposób, zapobiegniemy przedostawaniu się drobnoustrojów do pomieszczenia.

Podobne zasady obejmują także drzwi, które również powinny być wykonane z płyt warstwowych. Okna z kolei muszą posiadać podwójną szybę. W przypadku posadzek nie ma odgórnie ustalonych wytycznych. Muszą one jednak być na tyle gładkie, by zanieczyszczenia nie mogły w nie wnikać. Ważne jest także, by były łatwe w utrzymaniu czystości. Jeżeli chodzi o oświetlenie, w clean roomach nie można stosować lamp fluorescencyjnych o białej barwie. Aby mieć pewność, że pomieszczenie czyste zostanie zaprojektowane w odpowiedni sposób, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak np. https://rttechnik.com/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*