Zasady działania serwerów wirtualnych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dawno minęły już czasy, gdy pod pojęciem serwer kryła się tylko i wyłącznie fizyczna maszyna. Dziś, by zaoszczędzić miejsca oraz kosztów, tworzy się tak zwane serwery wirtualne. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy co to pojęcie dokładnie oznacza, a także na jakiej zasadzie powyższe rozwiązanie działa. Informacje te z pewnością przydadzą się osobom, które chcą postawić własną stronę internetową bądź usługę gry sieciowej.

Indywidualne środowisko

Logując się zdalnie do panelu zarządzania serwerem wirtualnym, bądź poprzez protokół telnet bądź SSH, możemy odnieść wrażenie że pracujemy na odrębnej, fizycznej maszynie. Tymczasem na jednym takim komputerze może działać nawet kilkanaście wirtualnych środowisk, które są całkowicie niezależne od siebie. Na poziomie programowym nie ma pomiędzy nimi żadnego pomostu, współdzielą jedynie zasoby jednej, wspólnej maszyny. Serwer wirtualny Windows lub Linux można wykupić dziś u bardzo wielu usługodawców. Stanowi on często trzon każdego rozbudowanego serwisu internetowego.

Instalacja i konfiguracja

Gdy wykupimy tytułową usługę, będzie tam już uprzednio zainstalowany system operacyjny, który wybierzemy w czasie składania zamówienia. Dzięki temu na instalację powyższego nie będziemy już musieli tracić czasu. Konfiguracja jest natomiast bardzo prosta. Potrzebna będzie nam domena, czyli adres pod którym serwer będzie widoczny w Internecie. Możemy ją zamówić na przykład tutaj: https://rapiddc.pl/domeny-pl. Kolejny krok to uruchomienie wybranego przez nas oprogramowania. Może to być usługa HTTP, FTP, poczty e-mail lub gry sieciowej. Ponieważ serwer wirtualny działa niczym fizyczny komputer, uruchamiane tam programy zależą tylko od naszej inwencji i ewentualnych ograniczeń usługodawcy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*