Jak działa silnik hydrauliczny?

Silnik hydrauliczny używany jest w różnego rodzaju maszynach wykorzystywanych w różnych gałęziach gospodarki. Można znaleźć go w podnośnikach, kosiarkach oraz obrabiarkach, a także maszynach stosowanych np. w przemyśle spożywczym. Jego popularność wynika przede wszystkim z faktu, że jego funkcjonowanie możliwe jest dzięki niedrogim i łatwo dostępnym surowcom, jakim są ciecze, które można pozyskiwać z odnawialnych źródeł.

Dlaczego silniki hydrauliczne są tak popularne?

Głównym zadaniem każdego rodzaju silnika jest zamiana energii w pracę. W przypadku silników hydraulicznych źródłem energii jest ciecz. Zasada ich działania jest dość prosta, co wpływa na ich popularność i zastosowanie w wielu maszynach i sprzętach. 

W silnikach hydraulicznych ciecz zostaje poddana działaniu ciśnienia, przez co znacząco wzrasta jej energia potencjalna. Strumień płynu znajdujący się pod dużym ciśnieniem jest kierowany w stronę elementu roboczego, którym najczęściej jest wał obrotowy. Ruchoma część silnika zaczyna pracować, co wprawia całą maszynę w ruch. 

Ilość energii, którą wygeneruje dany silnik zależy przede wszystkim od tego, jakie ciśnienie da się w nim osiągnąć. Aby mógł on właściwie pracować musi on podlegać regularnym przeglądom i konserwacji. Jednym z bardzo istotnych elementów, które muszą prawidłowo pracować są uszczelnienia siłowników hydraulicznych, ponieważ w przypadku, gdy będą one nieszczelne lub uszkodzone ciecz będzie wydobywać się na zewnątrz, co spowoduje awarię silnika.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem − dwa =